$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Schody drewniane czy betonowe?

Zaprojektowanie i zbudowanie schodów wewnątrz domu to inwestycja dość kosztowna. Ponadto są one raczej kłopotliwe w remoncie. Z tego powodu, warto dobrze przemyśleć wszystkie szczegóły.

Jednym z pierwszych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć, będzie – schody drewniane czy betonowe? Wybór materiału wpływa przede wszystkim na cenę, ale istotne są również parametry pracy i to, jak szybko stopnie będą się zużywały. W budownictwie jednorodzinnym korzysta się z obu technologii produkcji schodów. Która z nich jest więc bardziej opłacalna, bezpieczna i funkcjonalna?

Schody betonowe odznaczają się dużo większą nośnością, jednak ich wykończenie pociąga za sobą dodatkowe koszty. Nie dają też wielkich możliwości, jeśli chodzi o wybór kształtu. Schody z betonu łączone są z konstrukcją domu, więc trzeba uwzględniać je we wstępnej fazie projektowania. Ich wykonanie nie zabiera wiele czasu, ale efekt jest mało estetyczny. Generalnie, konstrukcje betonowe uważa się za bardziej toporne, mniej subtelne, co nie odpowiada niektórym właścicielom domów.Domański Schody

W porównaniu do modeli z betonu, schody drewniane są eleganckie i delikatne, zachowując szlachetny wygląd przez lata, a przy tym mają konstrukcję samonośną, więc nie wymagają dużych przygotowań. Drewno jest wyjątkowo proste w obróbce, dlatego też tworzenie schodów o dowolnym kształcie nie stanowi problemu, co ma znaczenie w przypadku domów wymagających niestandardowych rozwiązań. Kolejną zaletą jest to, że mieszkańcy mogą z nich korzystać od razu po zamontowaniu. Schody betonowe potrzebują czasu, aby materiał się związał.

Schody drewniane z łatwością można postawić bez względu na aktualną porę roku. Zajmują one także znacznie mniej miejsca niż schody betonowe. Estetyka drewna sprawia, że pasuje praktycznie do każdego wnętrza, natomiast beton jest materiałem, który nie wygląda najlepiej w określonych aranżacjach. Dużą zaletą schodów drewnianych jest również to, że nie trzeba ich wykonywać w pełnej zabudowie, co przydaje im lekkości.