$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Schody wspornikowe drewniane – co warto o nich wiedzieć?

Proste schody wspornikowe mocowane są bezpośrednio do belki żelbetowej lub stalowej, znajdującej się w ścianie, a kręcone – do umieszczonego centralnie słupa. To dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na stworzeniu większej przestrzeni w domu.

Budowę schodów wspornikowych, ze względu na ich konstrukcję, najlepiej zaplanować już na etapie projektowania budynku. Z uwagi na jednostronne zamocowanie stopni, ich nawis nie powinien przekraczać 120 cm.

Schody wspornikowe – do jakich wnętrz?Domański Schody

Stopnie montowane tylko z jednej strony stanowią nowoczesny element wystroju wnętrza. Wyróżnia je nie tylko funkcjonalność i minimalizm, ale również wysoka estetyka. Schody wspornikowe sprawdzają się doskonale zarówno w domach zaprojektowanych w stylu industrialnym, jak i w pomieszczeniach o bardziej klasycznym układzie. Elementy drewniane dodają wnętrzom elegancji, a fantazyjna balustrada sprawia, że schody mają oryginalny charakter. Warto dodać, że pod schodami tego typu nie należy ustawiać stolików i szafek, ponieważ ewentualne nieczystości ze stopni spadną na blaty. Schody wspornikowe mogą też stanowić zagrożenie dla najmłodszych domowników, dlatego najlepiej jest zamontować specjalną barierkę, uniemożliwiającą samodzielnie korzystanie ze schodów przez dzieci. Poziom bezpieczeństwa najmłodszych możemy też podwyższyć poprzez zastosowanie nisko osadzonej balustrady (osobnej dla dziecka i osobnej dla osoby dorosłej).

Schody wspornikowe drewniane – jakie drewno będzie najlepsze?.

Stopnie drewniane najczęściej wykonane są z drewna drzew liściastych – rodzimego buku, jesionu i dębu. Ze względu na ryzyko większych odkształceń i ścierania, rzadziej wykorzystywane jest drewno drzew iglastych. Droższą opcję stanowią stopnie z drewna egzotycznego, takiego jak tek, iroko i jatoba. Niezależnie od rodzaju drewna używanego do konstrukcji schodów, materiał musi być bardzo dobry gatunkowo. Warto zwrócić uwagę, czy drewno ma gęsto umieszczone słoje, nie posiada sęków i innych defektów.