$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Drewniane schody – jaki gatunek i kolor drewna wybrać?

Schody wykonane z drewna są eleganckie, trwałe oraz ocieplają wystrój wnętrza. Jaki gatunek drzewa wybrać, aby móc cieszyć się pięknymi i wytrzymałymi stopniami przez długi czas? Doradzamy w poniższym artykule.

Schody z jakiego drewna sprawdzą się najlepiej?

Drewniane stopnie muszą być odporne na pęknięcia i innego rodzaju uszkodzenia, dlatego też powinny być wykonane z twardych gatunków drzew. W zależności jednak od tego, czy zdecydujemy się na obłożenie drewnem całych stopni, czy tylko podstopni, możemy wybierać spośród różnych rodzajów drewna. Drzewo na stopnice powinno być solidne, a przy tym jego wilgotność nie powinna przekraczać 8%. Biorąc to pod uwagę, warto zdecydować się na wykończenie ich jesionem, bukiem, dębem lub gatunkami egzotycznymi, np. teku, mahoń, wenge, merbau lub jatoby. Z kolei drewno na podstopnie nie musi spełniać tak surowych wymagań. W tym przypadku można zastosować tańsze i miękkie gatunki, np. świerk lub sosnę. W przypadku różnic kolorystycznych, można je zniwelować poprzez nałożenie na schody bejcy, oleju albo lakieru z pigmentami. Zastosowanie dobrej jakości lakieru (najlepiej przemysłowego poliuretanowego) odpornego na ścieranie, pozwoli na bezpieczne i długie użytkowanie schodów.Domański Schody

Aby wyeliminować ryzyko wypaczenia się stopni oraz zwiększyć ich wytrzymałość, poleca się, aby wykonać je z drewna klejonego warstwowo, a nie litego. Uwaga ta dotyczy zarówno schodów prostych, jak i giętych.

Wybieramy kolor drewna

Podejmując decyzję, ważne jest nie tylko to, z jakiego drewna schody będą wykonane, ale również w jakim będą kolorze. Wykończenie stopni powinno być dopasowane do aranżacji wnętrza, np. wyglądać tak samo jak podłoga albo z nią kontrastować. W drugim przypadku należy dobrać barwę bardzo starannie, aby cała kompozycja nie sprawiała wrażenia chaotycznej. Z tego też względu dobrze jest zdecydować się na kolor stopni nawiązujący do innych elementów domu, np. drzwi, ram okien albo ścian. Można również wybrać drewno tak, aby jego barwa korespondowała z wybarwieniem słojów drewna na podłodze. Stosowanie się do wymienionych wyżej zaleceń z pewnością pozwoli cieszyć się estetycznie wyglądającymi i przede wszystkim funkcjonalnymi schodami przez lata.