$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jak zabezpieczyć drewniane schody

Jakich preparatów użyć żeby zabezpieczyć schody, które narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne?
Często przy wyborze rodzaju drewna z jakiego będą wykonane nasze schody sugerujemy się drewnem, z którego została wykonana podłoga. Należy jednak pamiętać, że na trwałość schodów największy wpływ ma gatunek i jakość drewna.

We wcześniejszym artykule: „Jakie drewno na schody?” pomagaliśmywybrać odpowiedni gatunek drewna. Wybór ten decyduje również o doborze odpowiedniego zabezpieczenia. Preparaty dobierane są do gatunku drewna i rodzaju powierzchni.

Niezależnie jednak jakie drewno wybierzemy należy pamiętać, że schody trzeba trwale zabezpieczyć środkami o dużej wytrzymałości. Do zabezpieczenia drewna miękkiego, takiego jak sosna czy świerk, odpowiedni jest lakier, natomiast do twardszych gatunków, czy to krajowych czy egzotycznych, można wybierać między lakierem a olejem. Przy gatunkach egzotycznych trzeba dodatkowo pamiętać, że mają one dużą ilość substancji oleistych co wpływa na przyczepność lakieru i nieraz trzeba przy nich dodatkowo stosować grunt odcinający.

Jaki preparat wybrać? Są na rynku środki uniwersalne rekomendowane do każdej powierzchni jednak nie polecamy takiego rozwiązania. Jeśli nie wiemy co wybrać to zwróćmy uwagę na etykietę. Powinna znajdować się na niej rekomendacja producenta. Wybierzmy taki, który jest odporny na ścieranie i można go wykorzystać do powierzchni mocno eksploatowanych. Jeśli chodzi o lakiery to są dwa typy – rozpuszczalnikowy i wodny. Oba mogą występować w wariancie matowym i połyskującym.

Lakierowanie drewna
Przed lakierowaniem trzeba drewno oszlifować i zadbać, żeby było czyste i suche ponieważ tylko wtedy lakier dobrze pokryje malowana powierzchnię. Nakładana warstwa lakieru powinna być możliwie jak najcieńsza a podczas malowania nie można zapomnieć o mieszaniu lakieru. Do malowania można używać pędzla, wałka (tylko przy lakierze bezbarwnym) albo specjalnie do tego stworzonego aplikatora. Drewno należy pozostawić do wyschnięcia w temperaturze około 20 stopni Celsjusza na czas od 2 godzin gdy używaliśmy produktów wodnych do 12 godzin gdy używaliśmy produktów rozpuszczalnikowych. Po tym czasie można nakładać kolejną warstwę. Po nałożeniu pierwszej warstwy z drewna mogą podnieść się mikrowłókna. Można w takim przypadku przetrzeć powierzchnię drobnym papierem ściernym bądź specjalną włókniną a następnie dobrze ją oczyścić z pyłu. Kolejne warstwy nakładamy tak samo jak poprzednie i pozostawiamy drewno do wyschnięcia na kilkanaście godzin w pokojowej temperaturze. Drewno tak zabezpieczone jest odporne na promienie UV i łatwo jest z niego usunąć zabrudzenia. Lakier ma trwałośc od kilku do kilkunastu lat a jego wadą jest to, że chcąc odnowić fragment schodów trzeba ponownie malować całą powierzchnię.

Olejowanie drewna
Podstawową różnicą między lakierem a olejem jest to, że olej do drewna zabezpiecza powierzchnię od środka nie tworząc na powierzchni charakterystycznej dla lakierów powłoki. Drewno olejowane wygląda naturalnie, jest cieplejsze i w dotyku zachowuje wrażenie naturalnego drewna. To, że olej nie pozostawia powłoki na zewnątrz nie oznacza, że słabiej zabezpiecza drewno. Olej również chroni przed wilgocią i brudem a dodatkowo ewentualne zarysowania powierzchni są mniej widoczne niż na powierzchni pokrytej lakierem. Za pomocą oleju można odnawiać nawet niewielki fragment powierzchni. Niestety, żeby ochrona za pomocą olejów była skuteczna trzeba ją regularnie  powtarzać co 6 lub 12 miesięcy.

Zapisz