$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Co zrobić żeby schody drewniane nie skrzypiały

Choć piękne drewniane schody zwykle napawają dumą swoich właścicieli, to bywa też, że uprzykrzają życie domowników drażniącym skrzypieniem, które pojawia się „nie wiadomo skąd”.

Wydawać by się mogło, że problem ten dotyczyć powinien tylko bardzo starych stopni, jednak nawet te, które powstały całkiem niedawno mogą stać się źródłem niepokojących dźwięków podczas użytkowania. Nie oznacza to jednak, że trzeba się do tego przyzwyczaić, gdyż istnieje wiele sposobów na pozbycie się tej uciążliwości.

Gdzie skrzypi?

Drewniane schody skrzypią, ponieważ materiał, z którego powstały, czyli naturalne drewno ciągle „pracuje”, reagując na zmianę temperatury czy wilgoć. Ponadto z biegiem czasu, może dojść do obluzowania poszczególnych elementów, dlatego na ich złączeniach oraz w miejscach, gdzie stopień styka się z metalowymi gwoździami, niekiedy dochodzi do trzeszczenia podczas użytkowania. Pierwszym krokiem w walce z odgłosem będzie dokładne zlokalizowanie miejsc, które wydają dźwięki i zdiagnozowanie problemu. Potem, w zależności od przyczyny powodującej skrzypienie, należy wybrać odpowiednią metodę pozbycia się drażniących odgłosów.Galeria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 73

Jak zlikwidować poluzowania?

Jeśli w naszych schodach znajdziemy niewielkie szpary, które powodują trzeszczenie, należy je uszczelnić np. za pomocą akrylowego kitu do drewna. W przypadku większych ubytków trzeba użyć drewnianych klinów, wbijanych w dane miejsce gumowym młotkiem. W razie potrzeby, miejsca te można potem zamaskować szpachlówką do drewna w odpowiednio dobranym kolorze. Jeżeli natomiast przyczyną skrzypienia są poluzowania wkrętów, trzeba je dobrze przykręcić, czasem posiłkując się klejem do drewna wciśniętym pomiędzy metalowe śruby. Bywa, że ratunek stanowią dodatkowe wkręty, które ustabilizują elementy.

Ważne, aby pamiętać, że uciążliwe skrzypienie drewnianych schodów nie musi już zawsze nam towarzyszyć – można się go pozbyć przy pomocy całkiem prostych metod.