$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Czy warto zdecydować się na schody półkowe?

Odpowiednio dobrane schody mają duży wpływ na komfort życia w piętrowym domu lub mieszkaniu, a także na wystrój poszczególnych wnętrz. Co więcej, ze względu na wysokie koszty inwestycji podjęcie decyzji dotyczącej wyboru jednego modelu nie należy do łatwych zadań.

Mimo to w ostatnim czasie popularność zyskują schody półkowe, których konstrukcja pozbawiona jest stelaża. Dzięki temu zajmują znacznie mniej miejsca i jednocześnie prezentują się niezwykle nowocześnie. Jednak ze względu na brak łączeń między stopniami niektórzy inwestorzy zastanawiają się, czy takie rozwiązanie będzie funkcjonalne i w pełni bezpieczne. Dlatego w poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety oraz wady inwestycji, a także doradzamy, jak wybrać model, który spełni różne oczekiwania domowników.

Czym charakteryzują się schody półkowe?

Jak wspomnieliśmy, wybór idealnych schodów łączących ze sobą dwa piętra często okazuje się dużym wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ jest to element wyposażenia, który nie tylko powinien pozwalać na swobodne przemieszczanie się po budynku, ale który jako pierwszy rzuca się w oczy po przekroczeniu progu pomieszczenia. Co więcej, ze względu na zajmowaną powierzchnię montaż schodów musi być bardzo dobrze przemyślany tak, aby nie ograniczać zbyt dużej powierzchni użytkowej i jednocześnie nie sprawiać, że całe pomieszczenie wyda się optycznie mniejsze. Okazuje się to szczególnie ważne w przypadku mniejszych przestrzeni, w których każdy metr kwadratowy ma wpływ na komfort życia domowników. Dlatego chętnie polecanym rozwiązaniem stają się schody półkowe, które łączą w sobie łatwy montaż, funkcjonalność i dużą oszczędność przestrzeni. Z czego wynika ich mniejszy rozmiar i co sprawia, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów?

Tym, co wyróżnia schody półkowe, jest ich konstrukcja pozbawiona stelaża. Wówczas stopnie montowane są przy ścianie o odpowiedniej grubości na specjalnych nośnikach, co zapewnia ich stabilność oraz bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na ścianę, która nie może być zbyt cienka – zwykle zaleca się, aby jej grubość wynosiła około 28 cm. Brak stelaża i montaż schodów półkowych przy ścianie sprawiają, że między stopniami nie ma podstopnia, więc pozostaje pusta przestrzeń. Z tego powodu inwestorzy niekiedy obawiają się, że takie rozwiązanie nie będzie w pełni bezpieczne dla dzieci lub osób z ograniczeniami ruchowymi. W takiej sytuacji konieczne może okazać się zastosowanie dodatkowej barierki znajdującej się na przykład przy ścianie.

Co więcej, warto wspomnieć, że nie bez znaczenia okazuje się odległość między poszczególnymi stopniami. Decydując się na konstrukcję schodów półkowych, w przypadku której odległości będą niewielkie, zyskujemy większe bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Oprócz tego świetnie prezentującym się zabezpieczeniem są barierki w formie drewnianych lub metalowych słupków poprowadzonych od stopni aż do sufitu. Tego typu opcja zachwyca designem i świetnie sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w nowoczesnym lub industrialnym stylu.

Jakie są najważniejsze zalety schodów półkowych?

Niewątpliwą zaletą opisywanych konstrukcji okazuje się większa oszczędność miejsca w pomieszczeniach. Brak stelaża pozwala na dowolne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod stopniami, z kolei same schody półkowe prezentują się niezwykle lekko i nie zmniejszają optycznie pomieszczenia. Warto także zauważyć, że ze względu na ich prostą formę świetnie sprawdzą się w połączeniu z różnymi stylami, zarówno nowoczesnymi, jak i klasycznymi. Dzięki temu można zyskać pewność, że nawet mimo upływu lat i dokonywanych w międzyczasie remontów schody wciąż będą świetnie wyglądać bez konieczności ich przebudowy czy nawet przemalowania.

Dla wielu osób ważną zaletą jest również cena. Schody półkowe są tańsze w wykonaniu i montażu niż w pełni zabudowane propozycje, co pozwala na przemyślane zagospodarowanie budżetu przeznaczonego na remont. Nie bez znaczenia okazuje się również czas. Ze względu na prostą konstrukcję wiele firm oferuje szybsze terminy realizacji zamówienia. Dzięki temu można przyspieszyć budowę i ewentualną przeprowadzkę, a w efekcie szybciej cieszyć się inwestycją oraz swoją własną przestrzenią. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że duży wpływ na ostateczną cenę i czas realizacji mają materiały użyte do produkcji schodów. Które z nich sprawdzą się najlepiej i okażą się inwestycją na wiele długich lat użytkowania?

Wśród inwestorów dużą popularnością cieszą się takie materiały jak drewno jesionowe lub dąb. Jesion stanowi tańsze rozwiązanie, ale wciąż wyróżnia się wysoką wytrzymałością i estetycznym, naturalnym wyglądem. Ponadto ze względu na gładkość łatwo poddaje się obróbce, co może również przyspieszyć całe zamówienie. Z kolei dąb należy do niezwykle eleganckich propozycji, które zachwycają trwałością. Tego typu drewno okazuje się odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak wysoka wilgotność czy intensywne promieniowanie słoneczne. Dzięki temu mimo upływu lat zachowuje swój nienaganny wygląd oraz funkcjonalność.