$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Czym są schody dywanowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Inwestycja w budowę piętrowego bloku lub mieszkania nie zawsze należy do łatwych procesów i zwykle wymaga starannego przygotowania projektu. Niezwykle ważnym elementem takich budynków stają się między innymi schody, które powinny w bezpieczny sposób łączyć ze sobą poszczególne piętra i jednocześnie dobrze się prezentować.

Dzięki temu staną się nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, ale również dodatkową dekoracją wnętrza. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne schody dywanowe, które zachwycają designem i przemyślanym wykończeniem. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania i zdecydować, czy okaże się ono godną uwagi inwestycją.

Schody dywanowe – czym są i jak wyglądają?

Wbrew pozorom wspomniana konstrukcja nie ma zbyt wiele wspólnego ze stopniami wyłożonymi gładką wykładziną. Opisywane schody dywanowe swoją nazwę zawdzięczają przede wszystkim kształtom, które charakteryzują się równymi stopniami i podstopniami, a także widocznym bocznym biegiem. Dzięki temu ich konstrukcja sprawia wrażenie spójnej i lekkiej. Schody dywanowe wyróżniają się również wyeksponowanym zygzakowatym biegiem, co sprawia, że wyglądają tak, jakby całość została wykonana z niezwykle plastycznego materiału. W efekcie są często wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach, a także w pomieszczeniach, które cechują się minimalistycznym designem. Ponadto ze względu na wspomnianą lekkość bardzo dobrze sprawdzą się również w przestrzeniach o nieco mniejszym metrażu. Wówczas nie musimy się obawiać, że optycznie zajmą więcej miejsca i sprawią, że całe pomieszczenie wyda się zbyt gęsto umeblowane.

Zalety schodów dywanowych, które warto poznać przed podjęciem decyzji

Ze względu na swój oryginalny design i funkcjonalność opisywana konstrukcja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu inwestorów. Warto między innymi wspomnieć o uniwersalnym charakterze schodów dywanowych, które świetnie sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Dużą popularnością cieszą się między innymi modele drewniane, które bardzo dobrze prezentują się zarówno w pomieszczeniach utrzymanych w stylu minimalistycznym, jak i bardziej nowoczesnym czy nawet klasycznym. Warto zauważyć, że w tym przypadku wiele zależy również od wybranej barierki. Zwolennicy minimalizmu niekiedy decydują się na rezygnację z barierek, ale z pewności stają się one niezbędne, gdy w domu przebywają mniejsze dzieci. Wówczas ciekawą propozycją będą barierki przeszklone, które pomogą wyeksponować oryginalną konstrukcję schodów dywanowych, a także modele o lekkich ażurowych kształtach.

Niewątpliwą zaletą nowoczesnych schodów dywanowych jest również wspomniana wcześniej lekkość. Z uwagi na odsłonięty bok oraz równe wymiary stopni nie przytłaczają one nawet niewielkich wnętrz. Zamiast tego w wyjątkowy sposób je dopełniają i dodają poszczególnym pomieszczeniom charakteru. Warto wspomnieć, że ze względu na kształt całej konstrukcji schody dywanowe można również zastosować w domach lub mieszkaniach, w których wejście na piętro znajduje się w tak ważnych pomieszczeniach, jak salon. Wówczas godnym uwagi pomysłem staje się wykorzystanie przestrzeni dostępnej pod schodami. Bardzo dobrze sprawdzi się ona jako miejsce na dodatkowe szafki czy telewizor. Oprócz tego pod stopniami może znaleźć się kącik zabaw dla dzieci lub zwierząt. Przy starannym wykonaniu i wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów nie będziemy musieli martwić się dokuczliwymi hałasami czy niestabilną konstrukcją.

Warto również wspomnieć, że ze względu na równe wymiary stopni i podstopni schody dywanowe stają się wyjątkowo bezpieczne w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo inwestorzy mogą zdecydować się na zastosowanie spoczników w miejscu zmiany kierunku, co okazuje się niezwykle przydatnym rozwiązaniem, gdy w mieszkaniu są dzieci lub osoby z różnymi ograniczeniami ruchowymi. W przypadku spoczników o nieco większych wymiarach uzyskaną przestrzeń można dodatkowo przyozdobić roślinami czy figurkami. Wówczas w połączeniu ze szklaną barierką całość będzie się prezentować niezwykle estetycznie i elegancko.

O czym warto pamiętać, zamawiając schody dywanowe?

Aby cała inwestycja wyróżniała się solidnym wykonaniem i wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów, warto skorzystać z usług firm, które cieszą się licznymi pochlebnymi opiniami wcześniejszych klientów oraz które mogą pochwalić się podobnymi realizacjami. Dzięki temu zyskamy pewność, że cała konstrukcja będzie cechowała się trwałością i wytrzyma w nienaruszonym stanie wiele długich lat codziennego użytkowania. Co więcej, schody dywanowe bardzo często stają się wyjątkową ozdobą wnętrza, dlatego warto zadbać o to, aby charakteryzowały się one starannym wykończeniem i dopasowaniem do gustu domowników.

Godna uwagi firma powinna zadbać nie tylko o wykonanie i montaż, ale także o wcześniejsze pomiary pomieszczenia oraz o przygotowanie wstępnego projektu. W efekcie inwestorzy będą mogli zobaczyć, jak całość będzie się prezentować po wykonaniu i zamontowaniu. Dzięki temu jeszcze na etapie przygotowań można wdrożyć niezbędne poprawki lub dowiedzieć się, ile przestrzeni zajmie inwestycja, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek po zakończeniu prac.