$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jakie drewno wybrać na schody?

Dostępne w ofertach producentów rodzaje drewna na schody to coraz częściej nie tylko gatunki rodzime, ale także interesujące propozycje zagraniczne, jak chociażby bambus. Niestety na ogół są one dużo droższe, przez co w kraju nie cieszą się aż tak dużą popularnością.

Zastanawiając się, jakie schody dębowe czy jesionowe będą lepszym wyborem warto dokładniej je poznać. Przedstawimy więc kluczowe różnice, a także wady i zalety obu gatunków – zdobycie takiej wiedzy na pewno pomoże w podjęciu decyzji.
Spośród wszystkich rodzajów drewna dąb cieszy się niezwykle dużym i niezmiennym od lat powodzeniem. Atutem jest niewątpliwie jego wytrzymałość i odporność na ścieranie, ale także bardzo ciekawy i naturalny wygląd. Jego budowa pierścieniowo-naczyniowa pozwala na stworzenie stopni schodów z wyraźnie widocznymi słojami. Dodatkową cechą charakterystyczną jest piękny, ciemny kolor drzewa, które dodatkowo z biegiem lat ciemnieje, co może być zarówno wadą, jak i zaletą. Bez wątpienia w przypadku dębu, jak i innych rodzajów, czynnością, o której należy pamiętać jest impregnacja. Znacząco wpływa na jakość oraz wytrzymałość schodów. Najczęściej polecane jest olejowanie, które pozwala zachować nienaganny wygląd przez długi czas.

Ciekawą alternatywą dla dębu jest drewno jesionowe, które ze względu na atrakcyjną cenę oraz równie ciekawy wygląd jest coraz popularniejsze. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim ze względu na stosunek jakości do ceny. Drzewo jesionowe jest wytrzymałe i jednocześnie sprężyste, dzięki czemu dobrze poddaje się procesom przeróbki. Kolor z kolei jako jeden z bardziej standardowych – jasny żółty lub brązowy, doskonale wpasuje się w każde wnętrze. Z czym wobec tego powinniśmy uważać w przypadku drewna jesionowego? Niekorzystnie działa na niego podwyższona wilgotność. Wówczas schody szybciej niszczeją, dlatego dobrze jest od razu skupić się na właściwej impregnacji. Dzięki temu schody, z każdego rodzaju drewna, będą zachowane w odpowiedniej kondycji.