$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Ile miejsca na schody drewniane w domu?

Schody wewnętrzne w domu służą jako łącznik między poziomami poszczególnych kondygnacji, dlatego ich rodzaj, rozmiary i kąt nachylenia mają ogromne znaczenie. W związku z tym wiele osób w trakcie budowy domu staje przed dużym wyzwaniem, zadając sobie pytanie, ile miejsca na schody drewniane należy zagospodarować?

Postanowiliśmy wyjść z pomocą i przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek.

Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że schody powinny być przede wszystkim bezpieczne, funkcjonalne i wygodne. Na dalszym planie znajduje się ich stylistyka oraz dekoracje. Aby określić ilość miejsca, jaka zostanie przeznaczona na konstrukcję, należy dokonać obliczeń w pomieszczeniu, w którym planujemy montaż.Galeria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 97

Minimalna szerokość użytkowa schodów wynosi 80 cm, lecz w dużym stopniu ogranicza ona swobodę poruszania się po nich, utrudnia minięcie się dwóch osób oraz uniemożliwia wnoszenie dużych mebli. Dlatego zachęcamy, aby wybierać warianty o rozmiarze około 100 cm, a najlepiej 120 cm.

Stopnie muszą być jednakowej wysokości – preferowane parametry wynoszą od 15 do 19 cm – natomiast szerokość każdego z nich powinna liczyć od 30 do 38 cm. Optymalna liczba schodków waha się od 16 do 20, z kolei kąt nachylenia to od 30 do 40 stopni.  Standardowa wysokość całych schodów z reguły liczy około 292 cm.

Ile potrzeba miejsca na całość schodów?  Wszystko zależy od wszystkich rozmiarów, poszczególnych elementów. Jednak najczęściej powierzchnia całych schodów (m.in.: wachlarzowych, dwubiegowych, trzybiegowych), łącznie z poręczami i balustradami to około 4,5 do 5 merów kwadratowych. Z kolei osoby wybierające schody proste, jednobiegowe lub kręcone na montaż potrzebują tylko 3,5 metra.

Reasumując, osoby zastanawiające się ile miejsca na schody drewniane powinno się przeznaczyć, zachęcamy, aby już na etapie projektowania lub w początkowej fazie budowy, dokonały pomiarów lub w razie potrzeby skontaktowały się z doświadczonym stolarzem, który pomoże w szacunkach i doradzi w wyborze odpowiedniego modelu.