$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jak czyścic schody drewniane?

Wykonane z drewna schody są bardzo narażone na ścieranie. To jedna z najczęściej i najmocniej eksploatowanych powierzchni w każdym domu, dlatego też wymaga poświęcenia szczególnej uwagi.

Na szczęście drewno na schodach można utrzymać w jak najlepszym stanie przy użyciu stosunkowo prostych środków. O tym, jak czyścić schody drewniane, dowiedzieć się można z naszego poradnika.

Czego używać?

Na rynku funkcjonuje bardzo dużo środków chemicznych przeznaczonych do lakierowanego drewna. To właśnie je należy wybrać w pierwszej kolejności. Zawierają substancje skutecznie usuwające wszelkie zanieczyszczenia, nie niszcząc przy tym samego materiału. Wystarczy nanieść je na ściereczkę i przetrzeć delikatnie powierzchnię stopni. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy preparat nie zawiera przypadkiem wosku. Jeśli znajduje się w składzie, należy wybrać inny produkt. Wosk mógłby zniszczyć wierzchnią warstwę drewna.

Czego unikać?Galeria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 120

Naturalny materiał – nawet polakierowany – nie znosi zbyt dużej wilgoci. Dlatego trzeba unikać mocnego namaczania ścierek, a nawet mopowania. Woda może zostawić trwałe smugi na powierzchni schodów, czemu każdy z pewnością pragnie zapobiec.

Ponadto preparaty ze środkami żrącymi działają destrukcyjnie na drewno – dlatego też silna chemia nigdy nie powinna mieć z nim kontaktu. Rodzi to oczywiście pytanie o to, jak sobie radzić z trudnymi do usunięcia zanieczyszczeniami.

Sposób na trudne plamy

Z większością zabrudzeń poradzą sobie najzwyklejsze domowe sposoby. Dla przykładu tłuszcz może zostać usunięty przy pomocy mąki ziemniaczanej bądź sody, a nawet pianki do golenia. Inną prostą metodą jest namydlenie ściereczki antystatycznej mydłem w płynie lub płynem do mycia naczyń z niewielką ilością wody. Powstały roztwór doskonale wywabi każdą tłustą plamę.

Rzadziej spotykane, ale równie ciężkie zabrudzenia, można usunąć z użyciem spirytusu. To środek zabójczy nawet dla śladów atramentowych, który przy okazji nie uszkadza powierzchni drewna.

Trzeba pamiętać, że tylko regularna konserwacja schodów wykonanych z naturalnego materiału gwarantuje zachowanie ich walorów estetycznych przez możliwie najdłuższy czas.