$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jak dbać o drewniane schody?

Drewniane schody tworzą niepowtarzalny klimat i same w sobie są znakomitą dekoracją. Jednak, aby pozostały na dłużej w idealnym stanie, musimy poświęcić trochę czasu na ich pielęgnację. Oto kilka zasad, jak prawidłowo dbać o stopnie z naturalnego surowca.

Czym czyścić drewniane schody?

Jedna z najskuteczniejszych metod dbania o drewniane schody to po prostu ich regularne mycie. Sprawdzonym rozwiązaniem jest czyszczenie przy pomocy specjalnych produktów, dedykowanych do takiej powierzchni. Wtedy zyskamy pewność, że struktura drewna i lakier nie zostaną narażone na zniszczenie. Jeśli akurat nie posiadamy takiego preparatu, to możemy wykorzystać miękką ścierkę i przetrzeć schody niewielką ilością wody. Ewentualnie do warto dodać trochę płynu do mycia naczyń, aby pozbyć się bakterii osiadających na powierzchni.

Czego należy unikać w trakcie pielęgnacji schodów?Galeria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 103

Używanie środków chemicznych może sprawić, że drewno ulegnie odkształceniu, straci swój blask i już nie będzie prezentować się tak dobrze. Prawdziwy wróg drewna to substancje żrące, mające na tyle silne działanie, że niszczą nie tylko lakier, ale też sam surowiec. Wtedy, w najgorszym razie, konieczna będzie nawet wymiana schodów. Poza tym także mopowanie okazuje się złym rozwiązaniem – nie tylko powoduje nieestetyczne smugi, ale też trwale ściera powierzchnię. Podczas sprzątania niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę na to, żeby woda nie przedostała się na drewnianą powierzchnię stopni.

Konserwacja drewna

Kolejnym krokiem w kierunku odpowiedniej pielęgnacji i ochrony drewnianych schodów jest ich konserwacja. W ten sposób unikniemy przedwczesnej renowacji. Bardzo ważne, aby wybierać produkty, które zostały typowo do tego przeznaczone. W specjalistycznych sklepach możemy znaleźć przede wszystkim lakiery, oleje oraz bejce. Najlepiej wybrać jeden produkt i zabezpieczyć nim wszystkie elementy zgodnie z instrukcjami producenta. Istotną rolę gra dobranie środka do gatunku drzewa, z którego wykonano schody. Dzięki poświęceniu kilku chwil na konserwację, drewno pozostanie na dłużej w doskonałym stanie, nie ulegnie zniszczeniu oraz przez kolejne nacieszy nasze oczy.