$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jak odnowić drewniane schody?

Drewniane schody nadają pomieszczeniom atrakcyjnego wyglądu i wyjątkowego klimatu. Jednak intensywnie używane przez wiele lat, niekiedy tracą swój pierwotny blask.

Wytarte lub porysowane stopnie, pęknięcia czy odpadający lakier nie tylko negatywnie wpływają na wygląd, ale także mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla korzystających z nich osób. W najgorszym wypadku może okazać się konieczna wymiana schodów. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy odpowiednio szybko zareagować i odnowić stare schody. Wymaga to pewnych umiejętności, jak również narzędzi, ale odświeżenie da się wykonać samodzielnie. Renowację można przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzeń. Zacząć trzeba zawsze od dokładnego obejrzenia całej powierzchni, wspomagając się silnym światłem, aby niczego nie pominąć. Po określeniu zakresu prac należy zebrać odpowiednie materiały, następnie można przejść do wykonania.

Renowacja drewnianych schodówGaleria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 59

Aby pozbyć się przetarć i zarysowań, należy usunąć wierzchnią warstwę drewna. Wystarczy do tego papier ścierny, ale w przypadku większej powierzchni lepiej użyć szlifierki oscylacyjnej. Po wykonaniu tej czynności należy dokładnie usunąć cały powstały pył. Jeśli w schodach znajdują się ubytki, kolejnym krokiem powinno być ich wypełnienie za pomocą specjalnego kitu w kolorze dopasowanym do konkretnego rodzaju drewna, przy użyciu ręcznej wyciskarki. Czasem konieczne może okazać się poszerzenie szpary. Po wyschnięciu masa twardnieje i można ją łatwo zeszlifować lub pomalować. Jeśli natomiast problem stanowi skrzypienie schodów, podstawowe działanie to dokręcenie wszystkich elementów albo wymiana gwoździ oraz śrub na nowe. Niekiedy trzeba użyć dodatkowych miejsc podparcia, w czym pomocne będą drewniane lub stalowe podpórki. Na koniec wszystkich prac warto zabezpieczyć drewnianą powierzchnię za pomocą lakieru, który przed użyciem powinien być starannie wymieszany. Odpowiednią ochronę zapewnią co najmniej trzy warstwy preparatu. Na rynku oferuje się zarówno bezbarwne lakiery, jak i kolorowe, dzięki którym schody mogą nie tylko odzyskać dawny wygląd, ale też zyskać zupełnie nowy charakter.