$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jak oświetlić schody drewniane, aby wyglądały efektownie?

Schody to szczególny element wyposażenia wnętrz, który powinien być odpowiednio wyeksponowany, aby każdy mógł z niego korzystać w sposób bezpieczny i komfortowy. Dlatego warto już na etapie projektowania, budowy lub remontu schodów, zastanowić się nad ich właściwym podkreśleniem, wybierając rodzaj oświetlenia oraz lokalizację lamp.

Zakładanie instalacji elektrycznej w czasie montowania schodów jest tańsze, mniej pracochłonne i pozwala na większą swobodę w realizacji najbardziej kreatywnych pomysłów. Umieszczone kable pozostaną wówczas niewidoczne, co również wpłynie na estetykę całej kompozycji. Zastosowanie oświetlenia na schodach ma kilka funkcji: wskazuje poszczególne stopnie, podkreśla piękno naturalnego drewna i nadaje pomieszczeniu niepowtarzalnego klimatu. Sposobów jak oświetlić schody drewniane istnieje wiele, my proponujemy te najciekawsze.

Klasyczną metodą jest wykorzystanie lamp i żyrandoli sufitowych wiszących nad stopniami lub nowoczesnych plafonów, które zapala się w zależności od potrzeb. Tworzą przytulną atmosferę w każdym wnętrzu. Kolejny pomysł to światło punktowe w ścianach przylegających do schodów. W tym wypadku można wykorzystać designerskie kinkiety w rozmaitych kształtach, które wprowadzą niepowtarzalny nastrój we wnętrzu.Galeria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 75

Niezwykle efektowny sposób to również zainstalowanie źródła światła bezpośrednio na schodach, poręczach lub balustradach. Można do tego wykorzystać różnego rodzaju lampy LED, np. taśmy, diody i zamontować je wzdłuż linii schodów albo bezpośrednio pod każdym stopniem. Sprawdzą się też lampy halogenowe, idealne dla osób lubiących intensywny blask.

Warto jednak pamiętać o tym, aby światło umieszczone na stopniach lub w ich bliskim sąsiedztwie nie było zbyt ostre i nie oślepiało osób stąpających o stopniach. W przypadku halogenów warto umieścić je w znacznym rozproszeniu, np. tylko w kilku miejscach. LED-y cechuje mniejsza intensywność, to rozwiązanie bardziej dyskretne, dlatego można je zamontować na całej długości schodów. Podobnie sytuacja wygląda z kinkietami punktowymi montowanymi w ścianach.

Reasumując, wybór sposobu oświetlenia schodów drewnianych to przyjemne zadanie, podczas którego można wykazać się kreatywnością i stworzyć gustowną kompozycję pełniącą także funkcję efektownej ozdoby.