$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Jak wyczyścić stare drewniane schody

Wykonane z naturalnego drewna schody wewnętrzne mogą być nie tylko praktycznym rozwiązaniem komunikacyjnym, ale również prawdziwą ozdobą każdego domu.

Niezależnie od tego, w jakim stylu zostały wykonane, niemal zawsze przyciągają wzrok i stanowią ciekawy element aranżacji. Z czasem jednak nawet najelegantsze modele tracą swój urok na skutek intensywnego używania i pojawiających się ubytków, zarysowań i trwałych plam. Nawet jeśli systematycznie dbamy o drewno, prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy trzeba przyłożyć się do usunięcia wszystkich zabrudzeń, a w przypadku bardzo starych stopni często wykonać gruntowną renowację.

Woda tylko w małych ilościachGaleria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 127

Zabierając się do czyszczenia schodów, zawsze należy pamiętać, że drewno nie lubi wody. Nie znaczy to oczywiście, że nie wolno jej używać wcale, jednak trzeba pamiętać, aby robić to bardzo oszczędnie, a umyte stopnie natychmiast wytrzeć do sucha. Do usuwania plam można wykorzystać zwykłe mydło, roztwór sody, płynu do naczyń albo mąki ziemniaczanej. Dobry efekt przyniosą również specjalistyczne płyny lub chusteczki przeznaczone do drewnianych powierzchni i usuwania zabrudzeń.

Czasem potrzebna jest renowacja

Drewno jako naturalny surowiec, nawet przy szczególnej dbałości o jego stan, podlega procesom starzenia, dlatego schody wykonane z tego materiału z czasem mogą zacząć się ścierać i łuszczyć. Aby nadal mogły zachwycać swoją urodą, trzeba dokonać ich renowacji. Prace należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni w postaci usunięcia warstw starych lakierów, a czasami także wierzchniej warstwy samego drewna. Można to wykonać ręcznie, szlifując schody gruboziarnistym papierem ściernym lub z pomocą szlifierki, aż do uzyskania idealnie gładkiej oraz czystej powierzchni. Po uzupełnieniu ewentualnych ubytków specjalnym preparatem i ponownym przeszlifowaniu można przystąpić do lakierowania. Dzięki temu schody będą nie tylko znowu pięknie wyglądać, ale zyskają trwałą ochronę przed uszkodzeniami i posłużą przez kolejne długie lata.