Zalety drewnianych schodów to przede wszystkim łatwość wykonania i zamontowania, lekka, wytrzymała konstrukcja, a także efektywny wygląd. Jednak jak zrobić schody drewniane? Proces ten przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest przygotowanie odpowiedniego projektu.
Należy wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu mają zostać zainstalowane schody, aby jak najlepiej dopasować je do przestrzeni i zapewnić wysoką funkcjonalność. Dopiero wtedy można dostosować je do indywidualnych preferencji pod względem wyglądu, w tym kolorystyki. Kolejny etap to wybór właściwych materiałów, a więc przede wszystkim rodzaju drewna oraz narzędzi do jego obróbki. Następnie można zabrać się za wykonanie części. To najdłużej trwająca część realizacji, szczególnie w przypadku, gdy wszystkie elementy wykonuje się samodzielnie, pod konkretną koncepcję. Na koniec pozostaje montaż. Co istotne, jeśli schody są stawiane w nowo wybudowanym domu, najlepiej zamontować je przed wykończeniem podłóg oraz wyposażeniem pomieszczenia.
Wykonanie schodów drewnianych
Najprostszym, najszybszym oraz najtańszym jest zakup gotowych schodów modułowych, produkowanych przez niektóre zakłady stolarskie lub hale fabryczne. Można je łatwo dostosować do wysokości pomieszczenia, odejmując lub dodając gotowe elementy, dlatego znacznie skraca się czas oczekiwania na wykonanie zlecenia. Montaż stanowi natomiast na tyle prosty proces, że łatwo wykonać go we własnym zakresie. Takie schody cechują się wysoką funkcjonalnością. Jeśli jednak zależy nam także na atrakcyjnym wyglądzie i indywidualnym charakterze, warto skorzystać z pomocy firmy świadczącej kompleksowe usługi obejmujące projekt, wykonanie, jak również montaż. Doświadczeni projektanci z pewnością pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania dla danej przestrzeni, biorąc pod uwagę wszystkie sugestie zleceniodawcy, aby jak najlepiej dostosować wyrób do jego potrzeb i wymagań. Fachowcy udzielą też koniecznych porad w kwestii doboru rodzaju drewna pod kątem wytrzymałości czy kolorystyki dopasowanej do wnętrza.