$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Kiedy montować schody drewniane?

Nie każdy moment jest dobry do tego, aby zamontować schody wykonane z drewna. Ten klasyczny, trwały i przepiękny materiał wymaga starannej konserwacji oraz spełnienia kilku warunków. A więc kiedy montować schody drewniane? Która pora to ta najwłaściwsza? O tym można dowiedzieć się z niniejszego wpisu.

Pora roku ma znaczenie

Większość prac budowlanych oraz wykończeniowych odbywa się w okresie wiosenno-letnim i kończy jesienią. Czy w tym terminie należy także zainstalować schody? Trzeba pamiętać, że drewno źle znosi wilgoć, nawet gdy jest zaimpregnowane. Montaż tego typu elementów nie powinien więc odbywać się ani wiosną, ani latem. W tych okresach zwykle można spodziewać się częstych opadów deszczu, jak również wzrostu wilgotności powietrza. Narażenie jakiejkolwiek części na kontakt z wodą z dużym prawdopodobieństwem spowoduje jego zniszczenie. Dlatego lepiej wstrzymać się trochę z pracami.Galeria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 128

Jednak nie za długo! Zbyt niskie nawilżenie jest równie destrukcyjne dla drewna, co duże. A to właśnie dzieje się w okresie grzewczym. Montaż zimą mógłby doprowadzić do pojawienia się szpar pomiędzy deskami. W efekcie cała konstrukcja straciłaby walory estetyczne, choć nadal spełniałaby praktyczne wymagania.

Dlatego wczesna jesień stanowi najlepszą porę roku na instalację drewnianych stopni. To właśnie o tej porze roku można spodziewać się umiarkowanej temperatury oraz optymalnych warunków. Zwracamy przy tym uwagę, że wykonanie schodów z drewna może zająć producentowi nawet kilka tygodni, dlatego warto odpowiednio wcześniej zaplanować zamówienie.

Montaż podczas prac wykończeniowych?

Za wznoszeniem drewnianych schodów jesienią przemawia jeszcze jedna kwestia. To okres, w którym zazwyczaj kończą się wszelkie prace budowlane i większość wykończeniowych. Ponieważ drewno można przez przypadek zniszczyć, gdy wokół trwają roboty, lepiej poczekać z montażem stopni na sam koniec.

Oczywiście, jeśli nie wszystko jeszcze zostało zrobione, warto zabezpieczyć drewno folią lub specjalnymi nakładkami. Drugi sposób gwarantuje znacznie większe bezpieczeństwo.