$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Schody ażurowe jako idealne rozwiązanie do nowoczesnych i przestronnych wnętrz

Schody ażurowe drewniane to konstrukcje bez zabudowanych podstopni, czyli pionowych elementów schodów. Tego typu modele mają bardzo ważną cechę – optycznie powiększają przestrzeń. Kolejną zaletą schodów ażurowych jest możliwość stworzenia ciekawej gry świateł.

Dowolne iluminacje mogą przenikać przez wolne odcinki i rzucać cień na płaskie powierzchnie. Szczególnie ciekawe efekty gwarantuje wzmocnienie dekoracji poprzez użycie świateł typu led. Jedyną wadą, jaką posiadają schody ażurowe, mogą być zbyt duże wolne przestrzenie, stanowiące niebezpieczeństwo dla małych dzieci. W takim przypadku najlepiej jest zagrodzić wejście na schody za pomocą specjalnej barierki lub zainstalować pewne modyfikacje, np. włożyć poprzeczki pomiędzy stopniami, w celu ograniczenia wolnego miejsca.domanski schody drewniane 4

Schody drewniane ażurowe – do jakich wnętrz?

Schody ażurowe prezentują się dobrze zarówno przy ścianie, jak i na środku pomieszczenia. Schody ażurowe pasują do wnętrz każdego typu, urządzonych w stylu rustykalnym, klasycznym, skandynawskim czy industrialnym. Najważniejsze jest dobranie koloru drewna i balustrady do aranżacji konkretnego wystroju. W nowoczesnych przestrzeniach lepiej sprawdzą się balustrady szklane, z elementami metalowymi, z kolei pokoje tradycyjne dopełnią dekoracyjne balustrady drewniane. Schody ażurowe występują pod wieloma postaciami jako schody dwubiegowe łamane, czyli w kształcie litery U lub L, schody gięte, wspornikowe oraz tzw. schody kacze, które są idealne w przypadku niewielkich pomieszczeń. Warto też pamiętać o tym, żeby pod schodami ażurowymi nie ustawiać stolika, komody lub szafek, ponieważ ewentualne nieczystości ze schodów mogą spaść na blat.

Schody drewniane ażurowe – jakie drewno wybrać?

Do schodów drewnianych ażurowych stosuje się najczęściej drewno z drzew liściastych, takich jak buk, dąb czy jesion. Drewno iglaste wykorzystywane jest rzadko ze względu na większą miękkość. Dużą popularnością cieszą się także schody ażurowe z droższego drewna egzotycznego np. jatoby.