$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Schody drewniane jak zaprojektować?

W każdym domu piętrowym schody spełniają wiele funkcji — przede wszystkim umożliwiają przejście między poziomami, ale stanowią też wyjątkową dekorację wnętrza.

Dziś otacza nas tak wiele różnych możliwości aranżacyjnych, że wybranie jednego modelu, który zamontujemy w naszym domu to wcale takie łatwe zadanie. Sprawdźmy, jak zaprojektować schody drewniane, by nigdy nie wyszły z mody i tworzyły spójną całość ze stylem wszystkich pomieszczeń.

Rodzaje schodów

Podczas projektowania schodów należy przede wszystkim zastanowić się, jaki ich rodzaj będzie najlepszym rozwiązaniem. Do wyboru mamy modele wachlarzowe, kręcone (spiralne), zabiegowe, trójbiegowe powrotne, dwubiegowe łamane, trójbiegowe łamane, jednobiegowe czy też dwubiegowe powrotne. Decyzja powinna zależeć nie tylko od kwestii wizualnych, ale też ilości miejsca. Nie da się ukryć, że modele drewniane najczęściej wykonuje się w bardzo nowoczesnych odsłonach, czyli w postaci schodów spiralnych. Tam właśnie balustrady stanowią nieocenione dekoracje domu. W małych przestrzeniach natomiast najlepiej sprawdzą się modele wachlarzowe.

Projektowanie schodów — najważniejsze zasadyGaleria zdjęć PPHU Domański Schody - projekt 102

Podczas planowania, jak mają wyglądać nasze schody, musimy pamiętać o tym, aby stopnie nie były zbyt strome. Najlepiej, żeby kąt nachylenia nie przekraczał 36 stopni. Jeśli chodzi o wysokość stopni, w domach jednorodzinnych maksymalna miara to 19 cm. Z kolei szerokość powinna wynosić ok. 30 cm. Ważne także, aby zwrócić uwagę na bieg schodów — fachowcy zalecają, aby jego rozmiar nie był mniejszy niż około metr, a liczba schodków nie przekraczała 17. Bardzo istotne, aby prawidłowo osadzić poręcz – zaleca się, aby nie instalować jej niżej niż na poziomie 90 cm od stopni.

Jak zaprojektować drewnianą balustradę i poręcz?

Balustrada to prawdziwa ozdoba schodów i całego pomieszczenia. Kreatywne i niebanalne projekty to znakomite rozwiązanie. Elementy mogą być drewniane, metalowe, żeliwne czy też szklane. Szczególnie ceni się modele minimalistyczne, ale popularnością cieszą się też warianty bogato zdobione. Najważniejsze, aby balustradę dopasować do stylistyki pomieszczeń, a odpowiednio zainstalowana poręcz pomagała w zachowaniu bezpieczeństwa w trakcie użytkowania schodów.