$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Okrągłe schody z drewna – w jakich sytuacjach sprawdzają się najlepiej?

Wybór schodów do domu lub kilkupoziomowego mieszkania to kwestia rozeznania się w wielu drobnych szczegółach. Źle dobrane schody będą uciążliwe w użytkowaniu oraz zaburzą estetykę wnętrza.

Z tego względu warto przyjrzeć się temu, czy schody okrągłe drewniane mogą zostać z powodzeniem zamontowane w konkretnym miejscu. Jak każdy rodzaj schodów, również te okrągłe mają swoje wady i zalety. Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Zajmowanie powierzchni

Schody okrągłe (nazywane również kręconymi lub spiralnymi) to znakomity sposób, by zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Każdy stopień, niezależnie od kształtu, zajmuje naprawdę niewiele powierzchni. Na dodatek konstrukcja nie wymaga przygotowania podłogi pod całą długość schodów. To najważniejsza zaleta tego typu schodów, która przeważa o ich wyborze w małych domach.

Należy jednak pamiętać, że niewielkie wymiary mogą sprawić trudność osobom z ograniczonymi zdolnościami ruchowymi. Popularnym rozwiązaniem jest poszerzenie wymiarów stopni lub wyposażenie schodów w drewniane spoczniki. W ten sposób wciąż można zaoszczędzić wiele miejsca, a wchodzenie po tego typu schodach nie będzie już tak kłopotliwe.Domański Schody

Wnoszenie i znoszenie gabarytów

Przy planowaniu montażu schodów okrągłych, warto zwrócić uwagę na to, co ma znaleźć się na piętrze. Wnoszenie dużych i długich przedmiotów (np. kanapy) okaże się wyzwaniem nawet dla bardzo silnych ludzi. Dlatego należy dobrze zastanowić się nad przeznaczeniem pomieszczeń na piętrze. Również tutaj rozwiązaniem mogą być szersze stopnie lub spoczniki.

Aranżacja wnętrza

Kolejną zaletą drewnianych schodów okrągłych jest ich wygląd. Posiadają niecodzienny kształt, w związku z czym podnoszą poziom estetyczny wnętrza. Dlatego właśnie bardzo często montowane są w salonach lub jadalniach.

W kilku słowach podsumowania można więc przyjąć, że schody okrągłe drewniane sprawdzą się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach lub łącznikach, które mają spełniać funkcję reprezentacyjną. Atrakcyjna wizualnie spirala nie musi być chowana przed wzrokiem – wręcz przeciwnie, tak przyozdobione schody warto wystawić na widok.