$show_blog_nav = get_field('show_blog_nav','option'); ?>

Schody w stylu skandynawskim

Decydując się na remont piętrowego domu lub mieszkania, warto zadbać o to, aby uzyskać wnętrza cechujące się jak największą funkcjonalnością i przemyślanym designem. Dla wielu inwestorów dużym wyzwaniem okazuje się jednak zaprojektowanie pomieszczeń, w których będą znajdować się schody łączące ze sobą poszczególne piętra.

Trudno się temu dziwić – źle dobrana konstrukcja może optycznie zmniejszać przestrzeń lub zaburzać jej wystrój. Z tego powodu w ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się między innymi schody w stylu skandynawskim, które bardzo dobrze prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach i ze względu na swoje jasne kolory świetnie sprawdzą się również w niewielkich wnętrzach. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się konstrukcje utrzymane w tym designie i zdecydować, czy będą one pasować do całej aranżacji.

Nowoczesne schody skandynawskie – jakie są ich najważniejsze cechy?

Mówiąc o stylu skandynawskim, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na wykorzystywane w nim materiały. Zazwyczaj jest to naturalne drewno utrzymane w jasnej kolorystyce, które dodatkowo można z powodzeniem łączyć z pastelowymi meblami czy tkaninami. Ponadto w aranżacjach często pojawiają się rośliny oraz kolory ziemi, które wpływają na zachowanie we wnętrzach przyjaznej, wyciszającej atmosfery. Z tego też powodu schody skandynawskie zwykle wykonuje się z wysokiej jakości drewna, które dzięki dodatkowym zabezpieczeniom powinno wytrzymać w nienaruszonym stanie wiele długich lat. Na uwagę zasługują między innymi takie gatunki jak jesion czy dąb, które wyróżniają się wytrzymałością i niezwykle estetycznym wyglądem. Czym charakteryzuje się tego typu drewno i dla kogo będzie godną uwagi propozycją?

Nowoczesne schody skandynawskie wykonane z drewna jesionowego stanowią godną uwagi alternatywę dla konstrukcji dębowych, które należą do większych wydatków. Jesion wyróżnia się wysoką wytrzymałością, a także odpornością na różnego rodzaju zarysowania czy ścieranie. Ponadto ze względu na twardość i gładkość łatwo poddaje się obróbce oraz świetnie sprawdza się w schodach przygotowywanych na wymiar. Warto również zwrócić szczególną uwagę na jasnożółte zabarwienie jesionu, które będzie idealnie komponować się ze stylem skandynawskim. Z kolei schody dębowe zachwycają swoim naturalny, wyglądem i trwałością, stając się inwestycją na długi czas codziennego użytkowania. Okazują się również odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie słoneczne. Dlatego będą godną uwagi propozycją dla osób, którym zależy przede wszystkim na wytrzymałości i elegancji.

Konstrukcja schodów skandynawskich – czym powinna się wyróżniać?

Bardzo dużą zaletą jasnych schodów w stylu skandynawskim okazuje się ich lekka konstrukcja, która nie zaburza przestrzeni nawet w niewielkich pomieszczeniach. Warto między innymi zwrócić uwagę na schody dywanowe, które wyróżniają się równymi stopniami oraz odsłoniętym bokiem biegu w kształcie zygzaka. Zwykle łączy się je z minimalistyczną lub przeszkloną barierką, dzięki czemu cały projekt prezentuje się niezwykle nowocześnie i optycznie nie zabiera zbyt wiele cennego miejsca. Oprócz tego ciekawą propozycją stają się drewniane jasne schody zabiegowe, które ze względu na zwężenie również cechują się minimalistycznym wyglądem. Warto połączyć je z prostą barierką, którą można utrzymać w odcieniach ponadczasowej bieli lub pastelach.

Jeśli mamy do wykorzystania więcej przestrzeni, możemy z powodzeniem zdecydować się na schody dwubiegowe z dodatkowym podestem zwanym również spocznikiem. Na spoczniku warto wówczas umieścić dekoracje kojarzące się ze stylem skandynawskim, czyli wykonane z naturalnych materiałów. W tym miejscu świetnie sprawdzą się także rośliny, które dodatkowo ożywią całą przestrzeń. Warto wspomnieć, że decydując się na schody w jasnych odcieniach, które będą znajdowały się w pobliżu wejścia do domu albo mieszkania, możemy umieścić przed nimi niewielki dywanik (na przykład jutowy). Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać je w czystości bez konieczności częstego mycia i narażania na kontakt z wilgocią.

Jasne schody na antresolę – czy sprawdzą się w stylu skandynawskim?

W domach lub mieszkaniach utrzymanych w stylu skandynawskim niezwykle popularnym rozwiązaniem są antresole. Tego typu konstrukcje pozwalają na łatwe uzyskanie dodatkowej przestrzeni bez konieczności optycznego pomniejszania pozostałych pomieszczeń. Ponadto wysokie sufity pojawiające się w takich aranżacjach stwarzają wrażenie otwartych, niezwykle przestronnych wnętrz. Dlatego warto zadbać o to, aby schody łączące antresolę z niższym piętrem dopełniały całą aranżację i świetnie uzupełniały wystrój mieszkania.

W przypadku antresoli godnym uwagi rozwiązaniem stają się stopnie kacze, które zajmują niewiele miejsca i które z powodzeniem mogą nawiązywać swoim wyglądem do wnętrz utrzymanych w duchu Skandynawii. Wówczas należy przede wszystkim zadbać o stopnie wykonane z naturalnego drewna oraz o barierki pasujące kolorystycznie zarówno do całej konstrukcji, jak i do wystroju pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się między innymi biel oraz kolory ziemi. Warto wspomnieć, że ze względu na specyficzny kształt stopnie kacze mogą na początku stwarzać trudności podczas wchodzenia czy schodzenia, ale po kilku próbach można się do nich z łatwością przyzwyczaić.